KETTŐSTÖMEGŰ LENDKERÉK
A kettős tömegű lendkerék (angol megnevezése: Dual Mass Flywheel, németül jelentése: Zweimassen-Schwungrad) egyike azon alkatrészeknek, amelyek a leginkább elősegítették a modern erőátviteli rendszerek evolúcióját. Ezek a rendszerek a 80-as évek során ugrásszerű fejlődésen mentek keresztül, amely egy új korszak kezdetét jelezte, eleinte a manuális sebességváltók terén, mostanra pedig az olyan egyéb hajtásrendszerek tekintetében is, mint például a duplakuplungos vagy az automata sebességváltók.
Az alkatrészhez kötődő gyakori kérdésekre cikkünkben választ kaphaszt, tud meg mindent a lendkerékről! Működése, hiba előjelek, hiba tünetei, a hiba hangja, kiváltó szett vélemények, cseréje munkadíj stb.
Keress autótípus alapján, vagy olvass tovább részletesen a kettőstömegű lendkerékről!
Valeo kettős tömegű lendkerék hibridekhez is
A Valeo egyike a vezető kuplunggyártóknak, és kiemelt szerepet játszott ennek az alkatrésznek a kidolgozásában és továbbfejlesztésében. Ezzel lehetővé tette az autógyártóknak a kompakt feltöltött motorok használatát, amelyek a nagyobb teljesítménynyel egyidejűleg nagyobb nyomaték leadására is képesek.
A kettős tömegű lendkerekek – sokszor igen bonyolult – kialakítása mindig az adott járműbe szerelt sebességváltó típusától, illetve a motor teljesítményétől függ. A Valeo ezek mindegyikének fejlesztésével foglalkozik, a legegyszerűbb, szimpla hajlított rugós kialakításúaktól egészen a Mercedes hibrid járműveinek komplex rezgéscsillapítójáig. Azokban a hagyományos öt- vagy hatsebességes (2-3 tengelyes) motorokban, amelyek legfeljebb 400 Nm nyomatékot adnak le, a főtengely torziós rezgéseinek semlegesítését a legegyszerűbb kialakítású rezgéscsillapító, egy hajlított ívrugókkal ellátott kettős tömegű lendkerék végzi.
Az alacsony fordulatszámokon történő rezgéscsillapítás hatékonyságának növelése érdekében az ilyen kialakítású lendkerekeket időnként elasztikus dörzsgyűrűvel is felszerelik. Ezek az egyszerűbb szerkezetű kettős tömegű lendkerekek merev lendkerék-átalakító szettekkel is helyettesíthetőek, amelyek speciális kialakítású kuplungtárcsát használnak a hajtáslánc torziós rezgéseinek csillapításához.
A nagyobb nyomatékú, legfeljebb 500 Nm-t leadó és 3-4 tengelyes sebességváltóval szerelt motorok erőteljesebb rezgéscsillapítást igényelnek. Ez esetben az alacsony fordulatszámokon fellépő rezgések hatékonyabb csillapítása érdekében a gyártó egy további elemet adott hozzá a kettős tömegű lendkerékhez: tekercsrugókat szerelt a lendkerék peremére, amelyek a nyomatékot a másodlagos lendkerékre viszik át.
Ez azonban még nem volt elegendő: a hibrid motorok fejlődése (különösen a hátsókerék-meghajtású járművek esetében) az évek során szükségessé tette, hogy a kettős tömegű lendkerekek fokozatosan egyre összetettebb szerkezetekké alakuljanak. A legnagyobb nyomatékú hibrid modellekhez, mint amilyen a Mercedes Benz E 300 Blue Tech (750 Nm), a Valeo gyári beszállítóként biztosítja az új rezgéscsillapítási technológiáját. A szerkezet alapja a klasszikus, dupla ívrugós rendszer, valamint a perem speciális kialakítása, amely lehetővé teszi egy kiegészítő tekercsrugó-szett beszerelését. Ez a különleges kialakítású nagy szögelfordulású rezgéscsillapító (LTD), amely összesen 9 db nagy teherbírású rugópárral van ellátva, elősegíti a hajtáslánc optimális működését, és jelenleg ez a létező leghatékonyabb rezgéscsillapító eszköz, amely elsődlegesen 500 Nm-nél nagyobb nyomatékot leadó motorokhoz lett kialakítva. A modern technológiájú motoroknál a kettős tömegű lendkerék nem csak a manuális váltóval felszerelt járművek esetében vált a hajtáslánc szerves részévé.
A kettős tömegű lendkerékkel felszerelt autók száma folyamatosan nő, így a legkiválóbb minőségű gyári alkatrészek iránti független alkatrészpiaci igény is egyre erőteljesebb. Termékei széleskörű gyári alkalmazásának köszönhetően a Valeo egyike a kettős tömegű lendkerék-technológia legfontosabb gyári és alkatrészpiaci beszállítóinak. Bízz meg az autógyártók választásában: a mindennapi műhelymunkálatok során bízzd magad a szakértőkre!
Lendkerék részei
Működési elve: A lendkerék két részből áll, az első a főtengelyhez kapcsolódik, a másodikhoz a kuplung, a sebességváltó, a kardántengely, vagyis lényegében a hajtáslánc. A két lendkerék egymáshoz képest irányonként 60-60, összesen akár 120 fokban is képes elmozdulni, azaz valóban hatékonyan tudja csillapítani a motor felől érkező durva kilengéseket és rezgéseket. Itt egy YouTube animáció is elérhető a felépítéséről.
A vibráció és a nagy nyomaték főleg a dízelmotorokra jellemző, de a benzines autókban is megtalálható az alkatrész. Több modern feltöltős benzinesben is kettős tömegű lendkerékkel biztosítják a finom járást, például Volkswagen-konszern vagy az Opel. Néhány interenetes fórumon találkozhatunk a kettőstömegű lehegesztésével. Véleményünk szerint ez csak kókányolás. Lehegeszteni nem érdemes mert szinte lehetetlen úgy hogy jól legyen kiegyensúlyozva.
Kettős tömegű lendkerék hiba előjelek
Lendkerék hibájára utaló előjelek, meghibásodásának jelei, hibajelenségek, vizsgálata:
- motorindításkor és leállításkor hallható csattanó hang (zörög, üt esetleg csörög)
- búgás a kuplung kinyomásakor
- remegés a kuplungpedál enyhe benyomásakor
- megnövekedett rázkódás
Kettős tömegű lendkerék cseréje munkadíj
Kettőstömegű nélküli autók teljes kupluncseréje, szerelése, beszerelése jóval olcsóbban megúszható, hiszen az egytömegű lendkerék élettartama jóval hosszabb mint a kettőstömegűjé.
Egy átlagos lendkerék ki-beszerelés kb. fél-fél munkanap. Ha tudjuk a szerviz óradíját akkor kb. ki is számolhatjuk, a munkadíjat is. De ez minden autótípusnál változhat. Akár a futóművet, bölcsőt is bontani kell hozzá, majd levenni a váltót. Esetlegesen ledarált fejű lendkerék rögzítőcsavarokat egyenként lefaragni, stb. Ez mind idő, és több szakembert is igényel a kuplung és lendkerék cseréje. Visszaszerelésnél a váltóban olajat kell cserélni. Továbbá szükséges lehet a szereléshez célszerszámokra, csápos emelőre.
Kettős tömegű lendkerék átalakító szett
Hallotál már a kettős tömegű átalakító szettről? Jó vagy rossz a kiváltó szett tapasztalatod?
Amikor elhasználódik, a kéttömegű lendítőkerék bizonyos autótípusokban helyettesíthető, átalakítható egytömegűvel, ezeket hívjuk átalakító szettnek. (lendkerék cseréje egytömegűre). Közel nem minden autóhoz, de például a Valeo, sok modellhez kínálnak átalakító kuplung szettet.
Általánoságban kijelenthető, hogy a sima lendkereket, kuplungtárcsát és kuplungszerkezetet tartalmazó készlet sem kerül annyiba, mint önmagában a kettős tömegű lendkerék. De ezzel igazán akkor spórolsz, amikor a következő kuplungozáskor elég csupán a kuplungtárcsát, a kinyomócsapágyat és a szerkezetet cserélni, a lendkereket nem. A kiváltó szettek véleménye megoszlik, a piacon. Az egytömegű lendkerék hátránya, hogy több a rezgés és a magasabb zajszint.
Automata váltó
A hagyományos automata nyomatékváltóval szerelt gépjárműnél nincs, kettőstömegű lendkerék ugyanis a wandler dob átveszi a szerepét. Viszont néhány típusban mint a VW-nél alkalmazott DSG váltóban ugyszintén használatos.
DSG kettős tömegű lendkerék cseréje
Milyen autóban van? Akár benzines autóban, akár diesel, automata vagy mechanikus váltós a gépjármű, mindegyikbe megtalálható az elemzett alkatrész. A költséges kettős tömegű lendkerék hibája a VW-csoport DSG-váltós autóiban is komoly károkat okozhat. Fontos a hiba gyors elhárítása. A DSG cseréje esetében ugyanúgy több alkatrészt szükséges cserélni. A lendkerék mellett a nyomatékváltó dobot (az alsó képen 1-esel jelölt alkatrész), sebváltó olajat, és szűrőt (9-es) is kötelezően cserélni szükséges.
Kettős tömegű lendkerék Ford Mondeo
Kettőstömegű lendkerék Ford Mondeo és más Ford típusokra is. Akár régebbi Ford, akár újabb, akár sima lendkerék, akár kettőstömegű, nálunk biztosan megtalálod az ár- érték arányban a legmegfelelőbbet.Kettőstömegű lendkerék minden Ford Mondeo típushoz.
Számos szakmai cikket írtunk már a kettőstömegű lendkerekekről. Olvass részletesen az alkatrészről:
Gyakori kettőstömegű lendkerék hiba és hibatünetek >>>
Mikor kell cserélni a kettőstömegű lendkereket? >>>
Miben nincs és melyik autóban van kettőstömegű lendkerék? >>>
Szólj hozzá a témához